Ovládání RELÉ S RGB LED ARDUINEM

Vlastimil Vágner

     Popsaný přípravek umožňuje samostatně ovládat každou z osmi RGB led diod na pásku. Navolená RGB LED dioda pak fotorezistorem spíná bipolární tranzistory PNP nebo NPN a tyto pak například relé. Nebo přímo ovládat moduly s relé, nebo ovládat moduly s MOSFET tranzistory. Moduly relátek, moduly s MOSFET tranzistory, pásek s RGB led diodami WS2812B a fotorezistory GL5528 byli zakoupeny v [1]. RGB diody po rozsvícení nasvěcují fotorezistory a ty poté po snížení odporu spínají napětím na reléových modulech optočleny a na modulech s MOSFET tranzistory pak řídící elektrodu GATE. V případě použití obyčejných bipolárních tranzistorů pak ovládají báze tranzistorů. První pokusy jsem prováděl s fototranzistory a nakonec jsem se rozhodl použít fotorezistory (jednoduší zapojení). Napsaný program umožňuje ovládat každou z osmi RGB LED diod samostatně nebo více RGB LED diod, společně s navolenými barvami. Zadávání která LED diod bude svítit a jakými barvami se zadává při ovládání z PC ze sériového terminálu [2]. V případě ovládání z tabletu nebo chytrého telefonu je opět použit sériový terminál pro ANDROID. Přípravek může posloužit při vlastních pokusech s RGB LED diodami a zároveň doplňuje články v [2]. Ovládání RGB diod je zde řešeno s ARDUINO NANO je možné použít i ARDUINO UNO.   

 

POPIS PŘÍPRAVKU

     Arduino NANO bylo při testování zapojení a programu osazeno v desce kde je konektor napájení a na DPS DUTINKOVÉ PINY s výstupy ARDUINA tak i napájení kladný a záporný pól, v hotovém přípravku je použita DPS se svorkovnicemi a řadovými dutinkami pro osazení Arduino NANO. Napájení přípravku je z nastavitelného zdroje kde je nastaveno výstupní napětí 7VDC, současně je ze zdroje napájen i stabilizátor 7805 pro napájení RGB pásku a modulů s relé nebo modulů s tranzistory MOSFET. Použitý RGB pásek WS2812B je složen z osmi RGB LED diod kdy vstupní PIN označený DIN je připojený na PIN Arduina PIN3. Pro komunikaci s PC nebo tabletem pomocí bluetooth, je RXD je připojený na PIN10 a TXD je připojen na PIN11, fotorezistor byl při testu osazen do obyčejného kolíčku ve kterém je vyvrtaný otvor o Ø 5mm a tento pak přiložen na RGB LED diodu. Jeden vývod fotorezistoru je poté připojen buď ke kladnému pólu nebo zápornému pólu podle toho jaké ovládací napětí je použito u ovládaného zařízení,v případě použití zakoupeného modulu s relé je jeden vývod fotorezistoru připojen k zápornému napájecímu napětí protože relátka jsou spínána záporným napájecím napětím a druhý vývod fotorezistoru je připojen na řídící PIN DIN1 na DPS relátek. Při ovládání modulu s MOSFET tranzistorem je jeden vývod fotorezistoru připojen ke kladnému napájecímu napětí protože tranzistor je spínán kladným napětím a druhý vývod fotorezistoru je připojen na GATE MOSFET tranzistoru. V konečném provedení je na osazení fotorezistorů řešeno tak že je použit gumový pásek o tloušťce 3 – 5mm  kde jsou dle osazení RGB LED diod vyseknuty otvory o Ø 5mm, poté jsou do nich osazeny fotorezistory a odzkoušeny zda sedí přímo na RGB LED diodách. Pokud je vše v pořádku osadíme vývody fotorezistorů do otvorů univerzální vrtané destičky a zaletujeme, takto vyrobený proti kus poté smontujeme s DPS RGB LED diod. Výroba držáku fotorezistorů je čistě individuální věc. Schéma zapojení je na Obr.č.01, Obr.č.02 a na Obr.č.03.

 

POPIS PROGRAMU

     Program má název RELÉ_RGB.INO je uložen v adresáři PROGRAMY v PODADRESÁŘI ARDUINO, napsal jsem si jej čistě pro tento účel ovládání osmi RGB LED diod které pak ovládají pomocí fotorezistorů elektroniku pro spínání relátek nebo tranzistorů. Umožňuje libovolně zapnout jakoukoliv RGB LED diodu z osmi buď jednu nebo více současně a u každé si zvolit použité barvy. V případě potřeby je možné si program upravit pro více RGB LED diod nebo použít hotové programy z internetu. V druhém PODADRESÁŘI je ADRESÁŘ s názvem POČÍTAČ kde je uložen program ARDUINO RS232.EXE s popisem k programu v souboru PDF. V terminálu zadáváme parametry pro ovládání RGB LED diod v pořadí 1,255,255,255 kde 1 znamená pořadí RGB LED diody kterou chceme aby se rozsvítila, další hodnota 255 znamená svit červené led diody, druhá hodnota 255 znamená svit zelené led diody, třetí hodnota 255 znamená svit modré led diody po zadání hodnot pak odešleme do ARDUINA. Je možné zadat najednou více RGB LDE diod například 1,200,0,0,3,0,200,0 a poté odeslat do ARDUINA, barvy u každé RGB LED diody je možné různě kombinovat. Vypnutí navolené RGB LED diody provedeme tak že za požadované číslo RGB LED diody zapíšeme 1,0,0,0 stejně tak postupujeme i při vypínání více RGB LED diod které chceme vypnout a odešleme do ARDUINA. Program využívá dvě knihovny jedna je pro komunikaci s RGB LED diodami „ ADAFRUINT_NEOPIXEL „ a druhá pro komunikaci po sériové lince při použití jiných pinů „ SOFTWARESERIAL „.

 

       

           

               

 

     použitý RGB LED pásek 8 x RGB

     Použitý RGB LED pásek ze strany pájecích pinů

     Testovací modul který používám při testování programů zde testování programu RGB LED

     Rozsvícené RGB LED diody po příkazu z terminálu PC

     Zadání více příkazů pro RGB LED diody v terminálu pro ANDROID

     Rozsvícené RGB LED diody po příkazu odeslaného z tabletu přes bluetooth

     Osazení fotorezistoru při testování zde aktivní RGB LED dioda č.2 pro sepnutí relé na modulu

     Použitý modul relátek zde aktivován vstup DIN1 relé sepnuto

     Použitý modul s MOSFET tranzistorem připraveno k otestování

     Sepnutí MOSFET tranzistoru na modulu a rozsvícení LED diody na modulu a LED diody v kontaktním poli.

          

                 Zadání hodnoty v sériovém terminálu na počítači

            

                   Zadání více příkazů pro rozsvícení více RGB LED diod

 

     Použité prameny:

     [1] www.laskakit.cz

     [2] www.mojeelektronika.mzf.cz

    

     bližší informace:

     vagnervlastimil@seznam.cz